Vi säkerställer även den personliga kvaliteten
Att kvalitetssäkra leverans- och utvecklingsprocesser är en självklarhet för de flesta företag. På Dale Carnegie går vi ännu längre och kvalitetssäkrar även våra instruktörer. Varför? Det är de som levererar programmen. Och de har ansvar för att du utvecklas och når dina resultat.
Våra instruktörer har olika utbildning och har olika erfarenheter från flertalet olika branscher, precis som våra deltagare. De har mod, en positiv attityd och en förmåga att skapa och vårda relationer. De lyssnar, utmanar, ser möjligheter och skapar resultat för dig och ditt företag. Det är deras jobb, helt enkelt.
Så här kvalitetssäkrar vi våra instruktörer:
• De genomgår en internationell utbildning på 1,5 år som omfattar både teori och praktik. Om instruktören motsvarar uppsatta krav delas en programspecifik licens ut.
• De utvärderas kontinuerligt i sitt dagliga arbete av alla deltagare. De måste också leverera minst ett program per år med godkända utvärderingar och med tydliga resultat hos våra kunder.
• De får återkommande återkoppling från sin personliga coach, utifrån förbättringsområden från programutvärderingen.
• De deltar aktivt på Dale Carnegies årliga Refresher - en dag för uppdatering, träning och avstämning.
• De får sin licens omprövad vart tredje år, genom Dale Carnegies Core Competency Training.